Jazda na rowerze wydaje się dosyć prosta – wystarczy wsiąść na jednoślad i ruszyć przed siebie. Wszystko komplikuje się przy jeździe na dłuższych transach, a także przy niesprzyjających warunkach zewnętrznych.

Okulary dla rowerzystów
Tego typu okulary powinny spełniać kilka warunków. Ich najważniejszym zadaniem jest ochrona oczu przed niekorzystnym działaniem promieniowania słonecznego. Muszą być także stosunkowo odporne na uszkodzenia, żeby nie pękły w czasie upadku. Oczywiście powinny także zapewniać komfort użytkowania, ponieważ często będą noszone przez wiele godzin. Dobre okulary gwarantują ochronę przed słońcem, wiatrem oraz pyłem, który może drażnić oczy.

Odblaski
Pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa. Praktycznym rozwiązaniem jest na przykład odblaskowa kamizelka rowerowa. Dostępne są także inne elementy odbijające światło, odblaskowe plecaki, a także lampki rowerowe. Taki zakup jest niezbędny przede wszystkim w przypadku osób, które często jeżdżą po zmroku. Przyda się także w trakcie dłuższej wyprawy rowerowej.

Kask
Oprócz kamizelki rowerowej i okularów dobrą inwestycją jest zakup kasku. Nowoczesny, dobrze dobrany kask jest bardzo lekki, zapewnia odpowiednią wentylację, nie uciska, więc praktycznie można zapomnieć, że ma się go na głowie. Jednocześnie jest to stosunkowo niewielka inwestycja, biorąc pod uwagę, że kask może uchronić przed stosunkowo silnymi urazami w czasie upadku.